25. veebruar 2010

mustika-juustukook ehk juristide elupäästja

otsustasin, et 92. sünnipäev on piisav põhjus üle tüki aja üks kook teha.
alustuseks kiidan Rimit, kust sain normaalne hinnaga kvaliteetse väikese koogivormi. meile lihtsalt jagub 24se läbimõõduga vormist küll, praegune 28ne on enamasti liiga suur.
ilmselt leiab mustika-juustukoogi retsepte netist küll, aga ma ei võtnud aluseks ühtegi konkreetset, vaid kombineerisin kokku. või siis pigem, lasin end inspireerida.

koogi lisanime põhjus on kirjas siin.

aga retsept siis:

125g täistera küpsiseid
50g mandlilaaste
125g sulavõid
300g (tegelikult võiks olla 450g) Farmi maitsestamata toorjuustu
3 muna (450g puhul 4 muna)
100g suhkrut (metsamustikate korral rohkem)
soovi korral veidi riivšokolaadi ja nt laimimahla
paar peotäit Marjasoo mustikaid (talvel sügavkülmast)

purusta küpsised ja mandlilaastud, et oleks üsna peenike puru. võid seda teha nt taignarulliga või kausis pudrunuiaga. sega sulavõiga. määri lahtikäiv koogivorm võiga (põhjale võib ka küpsetuspaberi panna) ning mätsi segu vormi, ka mööda servi ülespoole. pane vorm koos põhjaga külmkappi, kuni valmistad täidise.
vot selle põhjaga on mul ikka mingi jama, jääb liiga pudisev. kas peaks olema rohkem vedelikku või lihtsalt on see kogus väikese vormi jaoks suur. mingi mõte tuli proovida nt kondenspiima ka natuke sinna segada.

pane ahi sooja ca 160 kraadi juurde.
täidise jaoks vahusta toorjuust suhkruga, seejärel lisa ükshaaval munad. mina lisasin mõne tilga Rimist ostetud I Love Eco laimimahla ka - mulle meeldib natuke hapukas rohkem kui liiga magus ja kultuurmustikad sügavkülmast on liiga vähehapud (kuigi väga head muidugi).
võta põhi külmast ja soovi korral riivi veidi šokolaadi põhjale

seejärel kalla täidis põhjale ning puista koogile mustikaid ning aseta ahju.
küpseb ligi tund aega julgelt. täidist võib nii kolmveerand tunni pärast tikuga katsuda - kui tundub piisavalt kõva, võib ka varem välja võtta.

lase vormis taheneda ja seejärel eemalda vormist (kui õnnestub).
mina seekord ei julgenud, nii et sai plastiklabidaga vormi pealt jagatud. maitseomadusi see siiski ei mõjutanud :)


mustikajuustukas846.jpg

postitas pilleriin 00:22 | arvamused (0)

22. veebruar 2010

guljašš-supp

tegelikult teen ma veiseguljašši üsna samamoodi, nagu lamba omagi. aga kuna kordamine on tarkuse ema, siis..

100g ungari pekki
ca 700g pehmet veiseliha
3-4 sibulat
3-4 küünt küüslauku
0,5tl teravat paprikapulbrit
1tl magusat paprikapulbrit
soola
1-2 paprikat (rohelised oleks kõige paremad)
200g purustatud tomateid (või värskeid kooritud tomateid)
800g - 1kg kartuleid
vett

lõika veiselihast väikesed tükid. ungari pekist tee tillukesed kuubikud. puhasta ja haki küüslauk ja sibul.
haudepott tulele, mitte väga suurele kuumusele, pekikuubikud potti ja aegajalt segades kuumutada, et rasv välja tuleks. seejärel keera kuumust juurde, lisa potti liha, sibul-küüslauk ja paprikapulber. kuumuta segades, kuni liha enamvähem pruunistub.
vala peale keevat vett, nii et liha on peaaegu kaetud, lase keema ja jäta kaane alla hauduma.

vahepeal puhasta ja ribasta paprika, vajadusel koori tomatid, koori ja viiluta (või tükelda) kartulid.
kui liha on poolpehme (sõltuvalt lihast ca 45 minti), lisa aedviljad. vala peale veel keeva vett, nii et koostisained on kaetud, maitsesta soolaga ja hauta veel, vähemalt teist samapalju.

guljašši sisse käivad väikesed klimbid ka, nagu lambaka puhulgi, aga neid ma täna ei viitsinud teha.


guljash825.jpg

postitas pilleriin 19:13 | arvamused (0)

9. veebruar 2010

mannavaht

selline hea klassikaline asi, mida ma ikka väga ammu teinud pole. aga kuna mul on kapis Marjasoo imehead jõhvikapüreed, siis oleks ju patt jätta proovimata. muide, püreed on vist veel saada isegi!

lugesin paar retsepti läbi ja tegin lõpuks ikkagi huupi. nagu pildilt näha, jäi tulemus üsna vedel - ehk mannat oleks võinud rohkem panna või kauem keeta. suhkrut lisasin ka veel vahustamise ajal korduvalt.
retsepti panen siis kirja ikkagi raamatu järgi.

1l vedelikku (vesi + jõhvikapüree)
1,5dl mannat
ca 1-2dl suhkrut, maitse järgi

kuumuta vedelik ja suhkur keemiseni. lisa manna, pidevalt segades.
keeda ca 5 minutit (võib ka kauem, aga ei pea nii kaua, nagu pudru puhul), aegajalt segades.
jahuta ja vahusta. võib käsitsi, võib ka mikseriga. ma ise panin kraanikaussi külma vee, tõstsin poti sinna sisse ja vahustasin seal. kuum segu ei vahustu, küll aga aitab vahustamine samal ajal jahtumisele kaasa.


mannavaht624.jpg


natuke mälestusi ka.
ma ei mäleta kodust mannavahu tegemist, võib-olla polnud mind siis enamasti kodus. küll aga mäletan, kui Hiiumaal vanaisa seda suurt potitäit (seal oli ju alati rohkem lapsi kohal) trepi kõrval külmaveekausis käsitsi vahustas :)

postitas pilleriin 13:58 | arvamused (0)

8. veebruar 2010

lõhesupp: lihtne, odav, kiire

kui suur summa raha panna selle peale, et natuke reisida, siis tuleb kusagilt mujalt kokku hoida.
kuna kartul-porgand on omal olemas, siis tuli mõte teha üks kalasupp. supikogu Stockmannist maksis alla seitsme krooni; kuna soovisin sibula asemel porrut, maksis see veel nii 5 krooni; piima pidin ka ostma, sest vana oli otsas. süüa saame veel teinegi päev.

lõhe supikogu
soovi korral üks lõhesteik
1,5l vett
2 porgandit
2 kartulit
soovi korral 1 pisem sibul või ca 6cm porrulauku
soovi korral veidi piima või koort
soola, pipart, loorberilehte, ca 1tl õli

supikogu koosneb tavaliselt siis lõhe luudest, peast, sabast ja lihast, mis seal küljes on. kuna seda liha pole palju, siis kalasema supi saamiseks võib ühe kalatüki juurde osta. kui on ostetud terve kala, mis ise fileerida, siis saab rohkem liha külge jätta.

pane kala külma veega keema. puljongi keema hakates keera kuumust vähemaks ja riisu vaht.
kuni puljong keeb, koori porgandid-kartulid. puhasta sibul või porru, haki meeldiva suurusega tükkideks. haki porgand.
pane väikesele pannile natuke õli, lisa porgandikuubikud ja sibul-porru. kuumuta segades läbi.

15-20 minutit puljongile piisab. tõsta kalatükid veest ja kurna puljong läbi tiheda sõela või marli. lase kurnatud puljong uuesti keema ning lisa kuumutatud porgand-sibul. maitse järgi lisa pipart, vürtsi, loorberit jms. mina panen need teemuna sisse, siis pole hiljem supis segamas.
haki kartulid ning lisa supile.

nüüd eemalda kalaliha luudelt ja tükelda sobivaks ning kalla suppi. lase supp keema ning lisa maitse järgi soola. soovi korral kalla peale veidi piima või koort.

serveerimisel lisa maitseroheline.


kalasupp607.jpg


postitas pilleriin 18:13 | arvamused (0)

1. veebruar 2010

Provanssaali kana 40 küüslauguküünega

sobrasin retsepte, mida teha terve kanaga. no et oleks lihtne ja natuke teistmoodi, kui tavaliselt. suur hulk retsepte ütles, et 'tükelda kana', aga ma ei tahtnud. ingliskeelseid lehti ka ei viitsind sobrada. nii leidsingi siis nami-namist sellise retsepti.
üldiselt, kana oli mul suurem ja küüslauku rohkem kui 40 küünt. aga noh, loodan, et tulemus oli siiski pädev :P

Poulet aux quarante gousses d'ail on Prantsusmaalt Provence'st pärit lihtne, ent maitseküllane roog. Provence on Prantsusmaal tuntud oma oliiviõli ja küüslaugukasvatuse poolest ning mõlemaid on siin roas rohkelt. Võimaluse korral kasuta kevadsuviseid värskeid küüslauguküüsi - neid ei pea esmalt koorima. See siin on üks lihtsamaid versioone tuntud roast.

Koostis:
1 terve kana (ca 1,5 kg)
soola
musta pipart
40 tervet küünt küüslauku (2-3 küüslaugupead)
2 kuni 4 dl oliiviõli
värsket maitserohelist - nt
salveid
tüümiani e. aed-liivateed
rosmariini
loorberilehte

Valmistamine:
Sul on vaja ahjupotti, kuhu terve kana parajasti ära mahub.

Kommentaar: minul oli natuke väike pott. kana mahtus ära, aga kaan ei läinud tihkelt peale. või siis oli mul liiga suur kana :P

Valmista ette küüslauguküüned. Kui kasutad noori küüslauke, siis neid koorida pole vaja - lihtsalt jaota küüslaugupead eraldi küünteks. Vanemad küüslauguküüned tuleks esmalt koorida. Lihtsam on seda teha siis, kui küüslauguküüsi esmalt 60 sekundit keevas vees blanšeerida, siis nõrutada ja koorida.

Kommentaar: ma ei hakanud neid vees mäkerdama, see koor tuleb niigi hästi lahti ju, vähemalt korralikul kodusel küüslaugul küll ;)

Maitsesta kana soola ja pipraga nii seest kui ka väljast, siis aseta ahjupotti, kõht ülalpool. Lisa kõik küüslauguküüned ning meelepärased ürdid. Vala peale 2-3 dl (oliiv)iõli, kontrollides, et küüslauguküüned oleksid õli sees.

Kommentaar: mina kasutasin kuivatatud tüümiani ja basiilikut ning loorberilehte. ilmselt värskega oleks parem tõesti, aga siis ma oleksin pidanud neid ostma mingi hiigelkoguse ju..

Kata pott kaanega ning pane eelkuumutatud 180-kraadisesse ahju. Küpseta 1-1,5 tundi, kuni kana on küps.

Serveerimiseks lõika kana sobiva suurusega tükkideks. Serveeri nt värske salati ning krõbeda leivaga. Kindlasti sööge ära ka oliiviõlis pehmeks ja mahedaks haudunud küüslauguküüned, nt neid leivale katki surudes.

Kommentaar: me sõime klassikaliselt kartuli ja porgandiga, roheline salat värkse ja päikesekuivatatud tomati ja pestoga oli ka kõrval. hulga küüslauke pistsime ka niisama prae lisandina nahka.

Kokkuvõte: kana maitseb ikka nagu kana. krõbedat nahka ei ole. veidi on teine maitsenüanss juures, kui tavaliselt - eriti, kui sedasama küslat kõrvale järada :)


kana568.jpg

postitas pilleriin 19:34 | arvamused (2)