30. märts 2004

ärahautatud maks peekoni ja paprikasalatiga

maksaroogasid peaaegu nagu pole. lisan siis midagi jälle oma arhiivist, Volksu retseptide hulgast.

300 g loomamaksa
100 g toorsuitsupeekonit
4 supilusikut konservherneid
2 hapukurki
1 tomat
mõni naat rohelist sibulat
mõni törts käharpeterselli
näpuotsaga jahvatet punast pipart
soola

salatiks:

5 erivärvilist paprikakauna
pool chillikauna
5 küüslauguküünt
supilusik toiduäädikat
kaks supilusikut oliivõli
soola

Peekon tükkideks, nagu ka maks ja tulisele pannile pruunama. Siis vett pääle, soola, keema lasta ja õrnal tulel pehmeks sirrata. Lisada hakitud kurk, hakitud tomat, herned, hakitud roheline ja tsimarakese pipartki. Veelkord tõmmata lasta ja valmis ta on.

Salatiks paprikakaunad peenemateks pikkupidiviiludeks, chilli hästi peeneks ja küüslauk muidugist ka. Nüüd soola, äädikut ja õli, segada ning maksaroa manu anda. Salat on pisut krehvtine, aga seda paremini pääroa juurde ampsata on.

Vein: bonarda

Volks

postitas pilleriin 00:32 | arvamused (0)

28. märts 2004

isud

ma ei suuda otsustada, kas mul on suurem lamba- või kalaisu? igatahes emba-kumba ma pean lähitulevikus saama - ja mitte lõhekala!
.. kuigi ma täna sõin kala ja head kala ..

postitas pilleriin 23:55 | arvamused (0)

22. märts 2004

kapsa-hakklihasalat

loominguline paus sai sundlõpu. terve nädal õnnestus hiilida nii, et midagi korralikku süüa ei teinudki. natuke oli kappi kogunenud siit, natuke sealt .. ah, valetan, üks maksastroganov sai siiski reedel kokku keeratud. igatahes aga avastasin ma täna kapist hakkliha, millest juba eile plaanisin süüa teha, kuid asjaolude kokkusattumisel ei olnud tänaõhtuni teinud. vaatasin ja mõtsin, et homme võib selle hakkliha vist prügikasti lennutada.
esimene idee oli niisama sibulaga ära praadida ja leivaga ära süüa. sibulat hakkides läksid aga mõtted köögikappide ja nendes leiduva man ning lõpptulemusena valmis hoopiski selline salat:

300g hakkliha
1 keskmine sibul
veerand keskmist kapsast
pool purki maisikonservi
3 muna
2spl suhkrut
soola, jahvatatud pipart, maitserohelist, majoneesi, sinepit

lõika kapsas ribadeks ning sega suhkruga. jäta seisma ning valmista vahepeal ette muid aineid.
keeda munad kõvaks (ca 10 minutit keevas vees). sibul haki mitte-väga peenikeseks. pane pann tulele, lase kuumaks, hakkliha peale, kuumuta läbi. lisa natuke jahvatatud pipart ning kuumuta veel. kui hakkliha hakkab vett eraldama, lisa sibul ning koos sibulaga kuumuta veel umbes 5 minutit. jäta jahtuma.
sega kapsast puulusikaga surudes või käte vahel mudides. kapsas peaks pehmeks muutuma. kui veel pole, siis sega kuni muutub.
haki munad katki ja kalla kapsale, lisa mais ja jahtunud hakkliha (hakkliha vedelikku pole salatisse vaja). vala peale majonees, lisa maitse järgi sinepit ja soola ning maitserohelist. sega korralikult.
see salat on üsna toitev ning sobib eraldi toidukorraks, kõrvale sobivad väga hästi tomatisektorid :)

postitas pilleriin 00:59 | arvamused (1)

11. märts 2004

rikkalik lasanje

tibinase soovil selline retsept, ise ma pole sedamoodi veel teinud ;)

sousti jaoks:
2 sibulat (1 valge, 1 punane)
1 küüslauguküüs
1 porrulauk
2 sellerivart
300g keedetud tailiha
300g taist sealiha
100g kanaliha
4 kanasüdant
natuke petersellijuurt
0,5l piima
külmpressitud oliivõli
natuke kaneeli
1 muskaatpähkel
4 kooritut tomatit (talvel on kasulikum asendada itaalia päritolu purustatud tomatite konserviga)
salveileht, loorberilehti, rosmariini

bechamel-kastme jaoks:
1,5l piima
1 muskaatpähkel
50g võid
200g nisujahu
soola, pipart
parmesani

sousti valmistamine
haki sibul, küüslauk, petersell, seller, porrulauk peeneks. vala pannile õli, lase pann kuumaks ning vala hakitud köögiviljad pannile. lisa salvei, loorber, rosmariin. sega. kui köögiviljad hakkavad pruunistuma, eemalda loorber ja salvei.
haki kõik liha hästi peeneks (võid ka läbi hakklihamasina lasta) ning lisa köögiviljale. kuumuta segades umbes 20 minutit.
lisa tomatid, piim ja loorberileht, riivitud muskaatpähkel ja natuke kaneeli. keera tuli vaiksemaks ning aegajalt segades hauta veel umbes 2 tundi

bechamel-kastme valmistamine
aja liiter piima keema. ülejäänud poole liitri sisse sega teises potis jahu, lisades seda ühtlaselt ning kogu aeg segades, et ei tekiksk klimpe. lisa jahuse piima hulka ka riivitud muskaatpähkli ning soola-pipart.
pane see segu nüüd keskmisele tulele ning kuumuta pidevalt segades, kuni hakkab paksenema. siis kalal teisest potist kuum piim segule peale. keera kuumus väiksemaks ning kuumuta segades veel 5 minutit.

lasanje ise
keeda lasanjeplaadid vastavalt juhisele soolases vees poolephmeks.
määri vorm ning laota põhjale õhuke kiht lihasousti, selle peale õhuke kiht bechamel-kastet ning kiht riivitud parmesani. seejärel üks kiht lasanjeplaate.
korda protsessi, kuni vorm on täis ja koostisained otsas ;) kõige peale lao veel võitükikesi.
180-kraadises eelsoojendatud ahjus küpseb see lasanje umbes 30 minutit.

postitas pilleriin 00:06 | arvamused (3)

10. märts 2004

soe porgandi-paprikasalat

miskipärast ei olnud ma siiani kodus kana grillinud. tuli aga välja, et see täiesti õnnestub mu ahjus. aga kana kanaks, ma ei teinud sellega midagi erilist.
küll aga pakuksin välja lihtsa vahemeremaadest inspireeritud kuuma lisandi lihatoitude juurde.

4 keskmist porgandit
1-2 sibulat
2 paprikat (erivärvilised, siia sobib väga hästi 1 roheline paprika)
1 purk (ca 400g) purustatud tomateid või värskeid kooritud tomateid
natuke õli või võid
vahemere ürte (kas mõni pitsa- või itaalia segu või eraldi basiilikut, tüümiani, punet vm)
natuke soola-pipart
klaasike punast veini

puhastad aedviljad ja ribastad. siis sätid panni tulele ja lased üsna kuumaks. ma tegin malmwokis, aga küllap sobib ka muu paksema põhjaga mahukam pann. sort õli või tükike võid pannile, sibul peale. kuumutad korralikult segades. mõne hetke pärast porgand järgi. kuumust ma ei vähendanud, aga segasin üsna tihti. proovi mõnda porganditükki aegajalt hamba all, kui hakkab juba mõnus olema (mitte liiga pehme), siis lisa tomatid ning osa maitserohelist. lase keema ning lisa paprika ja vein. sega korralikult. vein aurustub ära, aga jätab hea maitse. natuke enne kuumuse mahakeeramist pane maitse järgi soola-pipart (palju pole vaja, aedviljadel on väga mõnus maitse niigi) ja ülejäänud maitseroheline. kindlasti soovitaks peale panna ka hakitud (kähar)peterselli.
liiga pehmeks ei tohi seda toitu lasta, eriti mitte paprikat, muidu on tulemus liiga letsholaadne. porgand ja paprika peaksid kergelt krõmpsud jääma ;)

postitas pilleriin 00:34 | arvamused (0)

9. märts 2004

maa-alune

istusin täna mingi hetk sellises kohas nagu Karja Kelder ja mõtlesin, et mulle ei meeldi enam maa-alused kohad. ma tahan õhku ja vaadet ja head kohvi! miks ma pean istuma maa all?

postitas pilleriin 00:39 | arvamused (3)

8. märts 2004

kana-püreesupp

va laiskus ei lase jälle mingit oma retsepti siia kribada, kopi-paste on märksa lihtsam :P Volksu varasalvest niisiis.

Püreesuppe püütakse pakkuda viimasel ajal kõikvõimalikes söögikohtades. reeglina on nood maitsetud plödid. Tehke kodus ise.

"Ujuv tibu"

2 supilusikut taluvõid (võib olla ka light-margariin, kaalujälgijad!)
1 hakitud keskmine sibul
3 sellerivart, hakitud ka
3 supilusikut nisupüüli
4 klaasi vett
1 kanafilee
1 keskmine kartul
4 teelusikat kanabuljooni pulbrit (kaks kuubikumi)
400 g. sparglivõsusid, puhastet ja hakitud kenasti
100 g. 10% rõõska koort
1 teelusik soyasousti
teelusikuotsaga musta tolmpipart
teelusikuotsaga valget tolmpipart

Või või mingi lait-margariin kokapotti sulama. Pane manu sibul ja hakitud seller ning poputa neid kuumaga nii 4-5 minti. Lisa jupphaaval saputades jahu, segades kogu aeg. Kupata minuti jagu ja är lase jahul klompi tõmmata. Lisa vesi, kanafilee ja buljoon. Jällegi sega ning lase kreemjaks. Tõsta keemiseni. Potti pikuti lõigutud (friikartula moodi) kartul ja hakitud spargel. Võta suur kuum maha ja hauta paarkümmend minti.
Nüüd panna valmis mikser, millega püreestad poti sisu. Püree nakstigi potti tagasi.
Rõõsk koor, sojasoust ja must ning valge pipar püreele manu panna ja supp keemiseni vedada.

Pääle supirohelust ning kõrvale röstleib. Soolasiiaga? :-)

Volks

postitas pilleriin 00:22 | arvamused (3)

7. märts 2004

pühapäeahommikune söögiaeg

laps sõi täna hommikul müslit. üle ma ei tea kui pika aja. 7 kuud? 8 kuud? nüüd istub mu süles ja sööb MINU salatit! ma pean osa tema müslit vastutasuks ära sööma - ausalt, ma ei ole müslifänn.

homseks peab piima ostma. koor hakkas juba kokku minema kohvi peal, homseks jõuab siis piim ka järele. et miks nii? sest koor on pärit piimapurgi pealt.

postitas pilleriin 10:46 | arvamused (1)

6. märts 2004

Koriandrinotsu

600 g seafileed
klaas punast veini
supilusik oliivõli
supilusik purustet koriandrikupraid
teelusik suhkrut
sool, pipar

Notsufilee tuleb sentimeetrijämedusteks juppideks viilutada, misjärel panna nood viilakad kahe küpsetuspaberi vahele ja pisut köögihaamriga toksida. Nüüd tuleb siis mätsida viilakad mõlemalt poolt kokku seguga koriandrist, soolast, suhkrust ja piprast ja asetada pooleks tunniks jahedasse.

Kõrgema servaga pannil lasta õli tuliseks ning praadida notsuviilud mõlemalt poolt pruuniks. Kui kogu liha praadunud - läheb kõik see lihahunnik pannile tagasi ja lastakse vein kuklasse. 1 minut kõval tulel, siis tuli maha ja kaane all pool tundi.

Sic! Praeleem peab saama siirupi paksuse. Kui seda ei juhtu, võtke liha pannilt, nõrutage ja laske vedelikul vastav paksus saavutada.

Liha vaagnale ja kaste kohe pääle. Midagi rohelist (nt. basiilik läheb hästi) kaunistuseks.

Vein: shiraz

Volks

postitas 15:15 | arvamused (1)

5. märts 2004

plov

nagu Volks on öelnud ja ka mujalt lugeda saab, on plov ehk pilaff üldnimetus hautet riisile. selle toidu kohta on vist küll igal perenaisel oma retsept. ma lisan siia selle, millise ma täna tegin. üsna palju inspiratsiooni olen saanud kunagi perekoolis mursa nime all avaldatud retseptist.

eelmises sissekandes on juttu, et sain sellised rasvasemad kondita ribitükid lõpuks turult. et asi natuke lihasem oleks, võtsin ühe lambakoodi ka.
liha lõikasin sellisteks kenadeks kuubikuteks, mida mõnus tükeldamata suhu pista on. emailitud malmpott tuliseks ning lambatükid sisse ning pruuniks. mina lisan nüüd mingit tomatiollust, aga seda ei pea tegema - mõned inimesed ütlevad, et õiges plovis seda pole. täna oli mul käepärast Pomi tomatipasta, vahel olen kasutanud ka Salvesti teravat tomatikastet, siis peab vähem maitsestama. parasjagu kuuma vett ka peale ning maitseaineid - soola, soovi korral pipart.. ja edasi on nii, et täna ma ei saanud sellist spetsiaalset 'pripava dlja plova', nii et kasutasin 'pripava gruzinskaja univesalnaja' nimelist segu. tegelikult saab ilma nendeta ka hakkama (ma ei poolda maitseainesegusid üldiselt), aga päris hästi sobivad siia. kui segusid pole, võiks natuke jahvatet koriandrit ikka leida. igatahes peab see leem olema üsna vürtsikas - riis tõmbab hiljem sisse.
nii, kui vesi läheb keema, siis tuli väikseks ja hauduma.
järgmiseks võtsin natuke küüslauku (mis on järjekordselt otsa saamas ning seega ei saanudki seda kahte pead panna) ja mõned sibulad. puhastada ning tükeldada. porgandid koorida ja riivida - kogus on maitse järgi. törts võid või õli pannile, sibulad peale, natukese aja pärast porgandid järgi. kuumutan läbi ning kallan lihaolluse peale.
vajadusel natuke vett peale, et kõik ikka kaetud oleks.
riis peaks olema selline tavalisem ja odavam, mitte mingi basmati vm. peenem riis. loputan kraani all ära, nõrutan ja panen potti. igaks juhuks mitte v'ga palju - riisil on omadus üsna kõvasti paisuda. natuke veel vett ja kaas peale.
mõne minuti pärast, kui vesi vaikselt keema tõuseb, segan suure lusikaga ettevaatilkult riisi. üldiselt on kavalam pulgaga torgata auke läbi riisi potipõhjani ja vajadusel keeva vett lisada. väga palju riisi segada ei maksa, läheb pudruks ära. natuke ikka võib.
no ja nüüd haudub. ja haudub. ja haudub. kuni riisi on palju ja see on pehme.
mingil kummalisel kombel jäid mul rosinad täna lisamata. tavaliselt panen natuke rosinaid pisut enne hautamise lõppu. või musti ploome. või mõlemaid.

paras aeg panna tee tulele, sest lammast peab kuuma joogiga alla loputama.
tulemus peaks olema kihiline, segades ei tohi mitte kihte segamini pöörata. küll aga toitu serveerides :)

mõned inimesed teevad plovi veisest ja ka seast. selle kohta ma ei oska nõu anda. lambaga on parim :)

postitas pilleriin 23:51 | arvamused (0)

turupäev

üle pika aja tegin täna suitsulõhe kõhuäärtest saiakatet.
turult saab kuumsuituslõhe kõhuääred kätte 45.-/kg, 15.- eest saab seega üsna paraja portsu. eemaldasin naha ja paar luud, hakkisin peeneks ning segasin hakitud tilliga ning karpi. vägahea, tükk aega kala võtta :)
tegelikult tahtsin karpi või haugi või latikat, aga olid teised sellise üleeile välimusega.
seega saab õhtuks plovi. hämmastav on see, et terve Baltijaama turu peale oli ühel lambamüüjal selliseid rasvasemaid tükke ka, mis plovi heaks teevad. aga, nüüd on need tükid mu kapis :)

postitas pilleriin 14:42 | arvamused (0)

2. märts 2004

väsitav kevad

eile jäi laps jälle tatiseks ja kuidagi ei saanud päeval poes ära käia. õhtul kell 9 uimase peaga poes olles läksin kergema vastupanu teed ja ostsin arensburgi grillvorste. polnudki kõige hullemad.
kuna aga ma kahtlustan kevadväsimuse ilminguid, läksid loosi veel paprika, roheline sibul ja käharpetersell.
lõpuks ca poole 12 ajal öösel süües, vorstid pakult rohelise ja paprika sisse maetud, tundsin endasse energiat voolavat. elagu vitamiinid!
muide, miks ikkagi on massiliselt müügil magusat siidrit ja ainult ühtse sorti (kui naturaalsed välja jätta) kuiva siidrit?

postitas pilleriin 12:11 | arvamused (1)

1. märts 2004

Loom granaatõuna-friseesalatil

Pudulojus pleesitab.

Hõrk ja kerge õhtune piduroog veini ja küünalde manu.

500 g veise sisefileed
2 granaatõuna
1 õun
3 tomatit
2 friseesalatit
1 sigur
1 varsselleri vars
2 supilusikut maapähkliõli
1 supilusik vaarikaäädikat
sool, purustet must pipar

Loom sentimeetristeks viiludeks ja grillpannil mõlemalt küljelt vöödiliseks.
Frisee rebida peeneks ja segada viilutet varsselleri, suuremalt hakitud õunaga ning ühe granaatõuna seemnetega.
Õli, äädik, sool ja pipar omavahel sassi ja salati pääle valada. Pisut sopsutades segada.

Sigurilehed eraldada, vaagnale tähekese kujul lesima. Salat pääle. Nüüd tomatid sektoreiks ja külgedele. Lihaviilud sinna otsa ja teise granaadi seemned pääle raputada.

Vein Shiraz/Cabernet Sauvignon

Volks

postitas 17:30 | arvamused (0)